×
صفحه اصلی فروشگاه لباس بارداری لباس زنانه و دخترانه لباس نوزادی سلامت جنین و نوزاد مجله دیباسرادرباره ما تماس با ما آدرس و تلفن شعب
دیبا سرا »
یکی از نگران ‌کننده ‌ترین موضوعات درباره ویروس کرونا این است. که ابتلای مادران باردار به بیماری کووید-۱۹ نیز در حال افزایش است. و پیشگیری و کنترل این بیماری در زنان باردار و خطر بالقوه انتقال آن به جنین، به یک نگرانی اساسی تبدیل شده است.
در همین راستا محققانی از دانشگاه علوم پزشکی بابل تحقیقاتی درباره عوارض این ویروس در بارداری انجام داده اند.
در این پژوهش، محققان با مرور آخرین پژوهش‌های انجام ‌شده است. در این حوزه، پیامدهای بارداری و تظاهرات بالینی بیماری کووید-۱۹ را در زنان باردار مورد بررسی قرار داده ‌اند.
به گزارش ایسنا نتایج این مطالعه نشان می‌ دهد. که معیارهای مربوط به علائم بالینی، نتایج آزمایشگاهی و تصویرهای رادیوگرافی در زنان باردار مبتلابه کووید-۱۹ مانند سایر بزرگسالان غیر باردار مبتلا است.

عوارض ویروس کرونا

فرشته بهمنش از مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل می‌ گوید: «تظاهرات شایع بیماری کووید- ۱۹ در زنان باردار شامل تب، سرفه و درد عضلانی بوده است.

حتما ببینید  بایدها و نبایدهای طب سنتی در دوران بارداری

همچنین شایع ‌ترین نتایج آزمایشگاهی، کاهش لنفوسیت خون و افزایش شاخص CRP خون است. این شاخص، مربوط به پروتئین واکنشی سی است. که برای بررسی وجود عفونت مورد آزمایش قرار می‌گیرد.»
بیشتر بخوانید درباره کرونا و تاثیر آن بر جنین چقدر می دانیم؟

ویروس کوید 19 در دوران بارداری

ویروس کوید 19 در دوران بارداری

بنا بر یافته‌ های این مطالعه، در زنان باردار به‌ طور کلی، به علت ضعف سیستم ایمنی بدن و تغییرات فیزیولوژیک سیستم تنفسی نظیر کاهش ارتفاع دیافراگم، افزایش مصرف اکسیژن و ادم مخاطی دستگاه تنفسی، تحمل آنان به هیپوکسی یا همان سطح اکسیژن پایین، کاهش می‌یابد.

به همین دلیل، انتظار می ‌رود در زنان باردار مبتلا به کرونا مشکلات تنفسی بیشتر باشد. اما عمده مطالعاتی که بالاخص توسط محققان چینی انجام شده است. نشان می ‌دهد که علائم بالینی مبتلایان باردار با غیر باردار تفاوت خاصی در این مورد نداشته است.
بهمنش می گوید: «علاوه بر این ‌ها، عوارض بارداری و زایمان در زنان باردار شامل افزایش زایمان زودرس و افزایش میزان سزارین بوده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که تعداد مطالعات انجام ‌شده در این خصوص، محدود و عمدتاً از کشور چین بوده ‌اند. و لذا، بازهم نیاز به مطالعات بیشتر و از کشورهای مختلف جهان برای اظهار نظر قطعی حس می ‌شود.»
منبع: نی نی سایت
زمان ارسال : 9:35 ق.ظ در تاریخ 99/11/14
نویسنده پست : رویا کاظمی
لینک کوتاه پست : https://dibasara.com/?p=5348
دسته بندی :
خانهدسته بندیجستجو
0
سبد خرید