×
صفحه اصلی فروشگاه لباس بارداری لباس زنانه و دخترانه لباس نوزادی سلامت جنین و نوزاد مجله دیباسرادرباره ما تماس با ما آدرس و تلفن شعب
دیبا سرا »

تغذیه بر اساس رژیم غذایی سالم خصوصا در دوران بارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علاوه بر این مصرف ویتامین های ضروری دوران بارداری به پر کردن خلا غذایی که ممکن است در رژیم مادر وجود داشته باشد، کمک می کند. ویتامین های دوران بارداری شامل انواع زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی می شوند که از میان آنها فولیک اسید، آهن، ید و کلسیم از اهمیت بیشتری برخوردارند. با هم برخی از ویتامین‌های مهم و ضروری این دوران را مرور می‌کنیم.

فولیک اسید از نقایص لوله عصبی پیشگیری می‌کند

فولیک اسید از نقایص مادرزادی لوله عصبی که روی مغز و  نخاع تاثیر می گذارد، جلوگیری می کند. نقایص لوله عصبی در 28 روز اول بعد از لقاح یعنی زمانی که بیشتر زنان نمی دانند باردار هستند، اتفاق می افتد. به خاطر اینکه تقریبا نیمی از بارداری ها بدون تصمیم قبلی اتفاق می افتند، توصیه می شود هر زنی که ممکن است باردار شود روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک مصرف کند. بهتر است مصرف اسید فولیک را قبل از لقاح شروع کنید و خوردن آن را تا 12 هفته اول بارداری ادامه دهید.

فولیک اسید در بارداری

زنانی که سابقه تولد فرزند با نقایص لوله عصبی را دارند، برای تشخیص میزان مصرف اسید فولیک در بارداری های بعدی باید با پزشک مشورت کنند چون ممکن است لازم باشد دوز متفاوتی از آن را مصرف کنند. تحقیقات نشان داده اند که مصرف مقادیر بیشتر اسید فولیک (بیشتر از 4000 میکروگرم) حداقل یک ماه پیش از بارداری و در سه ماهه اول آن برای این دسته از زنان سودمند خواهد بود اما در نهایت برای بررسی دقیق تر لازم است به پزشک مراجعه کنند.
ازغذاهایی که حاوی اسیدفولیک هستند می توان به سبزیجات برگ دار سبز، آجیل، لوبیا، مرکبات و  بسیاری غذاهای دیگر اشاره کرد. حتی خوردن مقدار مناسب منابع غذایی که حاوی اسیدفولیک هستند در کنار مصرف قرص آن هم سودمند است.

کلسیم، ید و آهن مواد معدنی مهم دوران بارداری

کلسیم هم برای زنان باردار از اهمیت بسیار بالای برخوردار است. از آنجا که در خلال بارداری جنین از کلسیم برای رشد اسنخوان هایش استفاده می کند، مصرف کلسیم کمک می کند مادر دچار پوکی استخوان نشود.  ید برای عملکرد سالم تیروئید در دوران بارداری نقش بسیار اساسی دارد. کمبود ید می تواند منجر به رشد فیزیکی ناقص، ناتوانی های ذهنی جدی و ناشنوایی شود. مقدار ناکافی ید در بدن می تواند باعث سقط جنین و یا مرده زایی شود. آهن کمک می کند تا خون مادر و جنین اکسیژن کافی حمل کند.

ویتامین موردنیاز دوران بارداری

ویتامین موردنیاز دوران بارداری

میزان ویتامین مورد نیاز در دوران بارداری

به دنبال ویتامین هایی باشید که مقادیر زیر را داشته باشند:

·         400 میکروگرم اسید فولیک

·         10 میلی گرم ویتامین دی

·         200  تا 300 میلی گرم کلسیم

·         70 میلی گرم ویتامین ث

·         3 میلی گرم تیامین

·         2 میلی گرم ریبوفلاوین

·         20 میلی گرم نیاسین

·         6 میکروگرم ویتامین ب 12

·         10 میلی گرم ویتامین ای15

·          15 میلی گرم زینک

·          17 میلی گرم آهن

·         150 میکروگرم ید 

البته پیش از مصرف باید با پزشک در این باره مشورت کنید. در بعضی از موارد، پزشک نوعی از ویتامین خاص را برای شما در نسخه تجویز خواهد کرد.

اگر خوردن ویتامین موجب حالت تهوع شما می شود

بعضی از ویتامین های دوران بارداری ممکن است میزان تهوع را در زنان بارداری که دچار این حالت هستند، تشدید کند. اگر این اتفاق برای شما می افتد، با پزشکتان مشورت کنید و از او بخواهید تا نوع دیگری از ویتامین مخصوص دوران بارداری را برایتان تجویز کند. مثلا ممکن است استفاده از ویتامین های جویدنی یا مایع به جای قرصهای بلعیدنی به کاهش این حالت کمک کند.

منبع: نی نی سایت

حتما ببینید  ترند و مد و تفاوتشان با یکدیگر
زمان ارسال : 2:49 ب.ظ در تاریخ 99/11/13
نویسنده پست : رویا کاظمی
لینک کوتاه پست : https://dibasara.com/?p=5342
دسته بندی :
خانهدسته بندیجستجو
0
سبد خرید